sobota 18. února 2012

Černá koule a světýlka

Tak se mi zas povedlo nachomýtnout se k zajímavé akci. Můj úžasný sameček vyrábí s kamarádem superčelovku a tak proběhl „velký“ test svítivosti v jedné laboratoři na VUT. Tož nabral plný batoh čelovek resp. Všem ochotným kamarádům ukradl jejich světelné zázraky a vzal je s sebou pro srovnání.

Tato laboratoř je velmi zajímavé místo. Je to místnost bez oken, natřená na černo s černým kobercem, černým závěsem, černými stoly a černým vším ostatním a je to tam FAKT hustý, jednou si takovou místnost taky pořídím.

Mně teda nejvíc zaujala obří černá koule v rohu místnosti. Která byla jedním ze spousty měřících zařízení která prý stála nějaký ten milijón.(škoda, kulový integrátor by se mi v pokojíčku krásně vyjímal)  Nejdříve jsme si vyslechli odborný výklad o měření a vypočítání ohromné spousty existujících i neexistujících veličin charakterizujících světlo, smím-li to takto napsat ze kterého si pamatuji akorát absolutní nic.

Měřili jsme světelný tok. V druhém rohu místnosti byla o něco menší černá koule – přístroj, (kterému se říká kulový integrátor), který slouží k měření právě světelného toku… ta druhá obří koule byla to samí ale na velký světla.

Zajímavý byl fakt, že žádná naměřená hodnota žádné z šesti čelovek se moc neblížila tomu, co uváděl jejich výrobce. A tak nejmenovaný jeskyňář, který byl pyšný na svých údajných 1200 lumíků zjistil, že to, za co utratil své úspory, jich nemá ani 400. – Vzhledem k tét a dalším zjištěným hodnotám si myslím, že jsem na tom ještě relativně dobře. (moje světýlkosvítí míň jen o 30%)
Hold lidi sou svině a chcou akorát zbohatnout a tak raděj nechají člověka ve tme.

Kdyby někoho zajímaly výsledky víc, tak, sem hodím odkaz na nějaké to zpracování měření až bude, jestli bude.

No a na závěr, tady je mí vize světla budoucnosti, akorát zbývá ještě domyslet chlazení, ale tak kdyby bylo všechno dokonale domyšleno tak existuje spousta zajímavých věcí a prakticky žádný pokrok...

3 komentáře:

 1. Pěkné:-)
  Je někde možné najít výsledky z měření?
  Případně jiná zajímavá data z tohoto projektu?
  Štěpán

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tož, výsledky zatím možné najít není,zpracovává se to (prý...
   -> jábych řekla že se spíš člověku co si to vzal na starosti nechce)+se bude měřit ještě něco (kužely a tak)
   každopádně jak jsem psala výše, až bude někde přehed a report přidám odkaz...
   zveřejnit výsledky by asi problém nebyl ani tady, ale přišlo mi blbé to zpracovávat, když je to cizí projekt...
   Každopádně kdyby byl větší zájem, asi by nebyl problém si hrubé výsledky vyptat a zveřejnit i tady.

   ...ale jak jsem psala, hned jak to bude hotové, přibude odkaz...

   Vymazat