pátek 10. ledna 2014

Kreslím jak to cítím?


Jedu si pro něco na poštu a v duchu si opakuju otázky ke zkoušce, jenže, u otázky číslo 3 se zaseknu a začnu o ní hluboce přemýšlet.  Už nevím, k jakému závěru jsem dospěla, ale racionální a intuitivní proces tvorby funguje i v kresbě.

Když si vezmete papír a tužku, je několik možností jak dojít ke konečnému výsledku. Někdo začne kreslit linii, ze které vzejde obrys objektu, jiný si načrtne několik koleček a ty pospojuje do finálního objektu, jiný se třeba babrá v detailech, jejichž spojení dostane výsledek. Samozřejmě jsou i další možnosti. Tyhle způsoby bych dále rozdělila na dva druhy

Intuitivní – kreslím, jak to cítím. Na počátku je nějaký výsledek nebo vize celku, pro jednotlivé tahy tužkou, které děláte, nemáte jasný argument proč to tak je, prostě máte pocit, že tam ta čára má být, nebo to vpadá prostě jen dobře. (např. vedení linie objektu, skládání detailů)

Výhody: kresba je zábavnou a odpočinkovou činností, můžou vzniknout pěkná díla
Nebezpečí: větší šance, že kresba bude proporčně nevyvážená, popř. na ní budou další chyby

Racionální – Obrázek je skládán z jednotlivých segmentů, tvorbu doprovází různé přeměřování proporcí objektu (hlava je 1/8 těla atp, linie s jinou linií svírá určitý úhel atp.). Kresba se řídí určitými pravidly jak na to. (Sem patří různé spojování koleček, měření proporcí u obličejů, kreslení podle návodů/tutoriálů apod.)

Výhody: Šance na přesnost a vyváženost kresby, na každou čáru máte racionální argument proč to tak je, po čase můžete proporce dostat do ruky a tvořit skvělá díla i bez přeměřování. Vznikají většinou proporčně správná díla. Může se takto naučit kreslit i ten co si o sobě myslí, že je naprostý výtvarný antitalent.

Nebezpečí: Je to celkem dřina a může vás to přestat bavit. Při špatném spojení jednotlivých částí nebo větších chybách při přeměření, může být výsledek necelistvý.

Nejlepší je samozřejmě když máte proporce v ruce a jedete objekt přímo bez nějakého dalšího přeměřování (prostě víte, že to tak má být), ale takových lidí znám málo.

Vyhodnocení: Nebudu tu psát co je lepší, oboje má své plusy a minusy a oběma způsoby může vzniknout krásná kresba, každému vyhovuje něco jiného, ale proč to třeba pro změnu nezkusit jinak?:)
Samozřejmě nesmíte nic z toho, co tu píšu brát jako pravidlo, každý je jiný, někoho může bavit i přeměřování proporcí nebo naopak intuitivně nakreslit věc správně.

Žádné komentáře:

Okomentovat